konvekční krby
Konvekční či horkovzdušné teplo
K přenosu tepla vygenerovaného krbovou vložkou a kouřovodem slouží ohřátý vzduch. Ten je skrze nasávací mřížky (zpravidla umístěné v úrovni dolní části obestavby pod spodní hranou dna topeniště) přiváděn do vnitřního prostoru obestavby, kde se "mazlí" s pláštěm krbové vložky a kouřovodem, tím nabírá na teplotě a tedy i objemu. Takto ohřátý vzduch pak samovolně či nuceně (ventilátor) opouští obestavbu výdechovými mřížkami zpravidla umístěnými pod mezistropem obestavby (v bezpečné vzdálenosti od stropu a spalitelných konstrukcí/předmětů) či horkovzdušnými izolovanými rozvody po celém domě.
Ideální řešení pro rekreační objekty či ono příležitostné "škrtnutí" k nastolení pohody
Horkovzdušné krby mají své limity, neduhy, ale i obrovské výhody: cenu, hmotnost, prostorovou nenáročnost a RYCHLOST. Zejména rychlost stojí za zmínku, přijedu-li v pátek na vymrzlou kamennou chalupu, budu chtít teplo patrně co nejdříve, abych mohl pustit vodu a vybalit děti z kombinéz. Hmotnost je rovněž významná, neboť ne všude si můžeme dovolit postavit mnohasetkilogramového "drobečka" se skvělou akumulací. Když jsme limitováni prostorem, v němž chceme topit, konvekce nám půjde rovněž "více naproti".
Proč nemít horkovzdušný krb když mám dost prostoru, financí, nejsem limitován hmotností a s topením mám vážné úmyslY?
Proudící vzduch s sebou bere, co unese, tedy prach, pach a naše mikroskopické nájemníky. Ty vnáší i do obestavby, kde se při "mazlení s rožhavenou masou krbové vložky a kouřovodu lehce připečou, a pak ulpívají v našich plicních sklípcích. Nic pro alergiky a čistotě holdující jedince. Samozřejmě nic není tak dramatické, jak se na první pohled zdá, ale je dobré to mít na paměti.
mřížky
Jsou i nejsou nutné, mohou být krásné i škaredé, záleží na vkusu.Dokážeme dodat téměř jakékoli. Mohou být kované, plechové, s tahokovem (síťkou), přiznané či zcela skryté. Skryté resp. žádné, otvory pro proudění vzduchu jsou schovány za panely, v nikách či různých prohlubních.
.
.
.
.
.
.