krb
Vstupní brána, první meta kamnařiny
krb sálavý - krb konvekční horkovzdušný - teplovodní
Nejstarší a první, co člověka patrně napadne, je klasický otevřený krb. Zpravidla režné zdivo, kámen a dřevo v kombinaci s hrubozrnnou rustikální omítkou. Krásný doplněk hodící se téměř do každého interiéru, dokud s ním nechcete topit. Účinnost spalování takového zařízení dosahuje pouhých cca 10%. A začlenění takového zařízení do obytných prostor působí jako permanentně zapnutý odsavač. Nehledě na riziko požáru v podobě odstřelujících žhavíků při prohořívání.
Krbová vložka, resp. krbová obestavba s vložkou: dnes nejoblíbenější kombinace vysoké účinnosti, bezpečnosti při provozu a téměř neomezené možnosti individualizace obestavby a použitých materiálů.
Základní dělení krbových vložek je dle konstrukce, tedy zda umožňují předávat teplo sálavé či pouze konvekční
Sálavé teplo - jako od sluníčka či litinových radiátorů umožňující malé rozdíly teplot u stropu a podlahy v místnosti. Bezprašné, vhodné pro alergiky a čistotu milující jedince. Jediná nevýhoda je nižší rychlost při prvotním předání tepla. VHODNÉ PRO TRVALÉ TOPENÍ
Konvekční teplo (horkovzdušné) - Trochu jako fén, rychlé teplo. Bohužel ze své povahy nutně víří vzduch a s ním i prach a přepálené prachové částečky, jež při svém pohybu vzduchem ulpí na plášti vložky či na kouřovodu. VHODNÉ PRO REKREAČNÍ OBJEKTY A PŘÍLEŽITOSTNÉ TOPENÍ
ZVLÁŠTNÍ SKUPINOU JSOU KRBOVÉ VLOŽKY S INTEGROVANÝM TEPLOVODNÍM VÝMĚNÍKEM.
Krásný pocit z živého ohně v obýváku a teplo v koupelně, ložnici i na podlaze. Tyto vložky jsou velmi oblíbené, avšak nesou s sebou i velké ALE:
- nutné rozsáhlé technické zázemí
- nutná rozsáhlá údržba
- složitější obsluha
- při poruše výměníku na 99% nutná výměna celé vložky
Dnes jsou naštěstí i jiné možnosti předávání tepla z ohně do vody např. pomocí teplovodních ABSORBERŮ. Doporučujeme sekci Teplovodní výměníky.
.
.
.
.
.
.